Artykuł sponsorowany

Badania ginekologiczne, które każda kobieta powinna wykonywać regularnie

Badania ginekologiczne, które każda kobieta powinna wykonywać regularnie

Zdrowie intymne to niezwykle ważny aspekt życia każdej kobiety. Regularne badania ginekologiczne, takie jak te oferowane w Białymstoku, pozwalają na wczesne wykrycie ewentualnych problemów zdrowotnych i skuteczne ich leczenie. W poniższym artykule przedstawiamy najważniejsze badania, które powinna wykonywać każda kobieta, dbając o swoje zdrowie.

Badanie ginekologiczne podstawowe

Podstawowe badanie ginekologiczne to pierwszy krok w profilaktyce zdrowia intymnego. Powinno być wykonywane przynajmniej raz do roku przez każdą kobietę, która rozpoczęła życie seksualne. Badanie to polega na ocenie narządów płciowych zewnętrznych oraz wewnętrznych za pomocą specjalistycznych narzędzi, takich jak wziernik. Lekarz ocenia również szyjkę macicy oraz pobiera wymaz z pochwy w celu analizy mikroskopowej. Badanie pozwala na wykrycie ewentualnych zmian chorobowych, infekcji czy stanów zapalnych.

Cytologia

Cytologia jest jednym z najważniejszych badań profilaktycznych dla kobiet. Pozwala na wczesne wykrycie zmian przedrakowych oraz raka szyjki macicy. Zaleca się, by każda kobieta po 25. roku życia wykonywała cytologię co najmniej raz na trzy lata. Badanie polega na pobraniu komórek z szyjki macicy za pomocą specjalnej szczoteczki, a następnie analizie ich pod mikroskopem. W Białymstoku wiele placówek medycznych oferuje to badanie w ramach badań ginekologicznych. 

USG narządów miednicy mniejszej

Badanie USG narządów miednicy mniejszej to nieinwazyjna metoda diagnostyczna, która pozwala na ocenę stanu jajników, macicy oraz innych struktur znajdujących się w tej okolicy. Zaleca się, aby każda kobieta przeszła takie badanie przynajmniej raz na dwa lata. USG pozwala na wykrycie ewentualnych torbieli, mięśniaków czy innych zmian patologicznych w obrębie narządów miednicy mniejszej. To, a także wiele innych badań ginekologicznych w Białymstoku można wykonać w wielu tutejszych gabinetach ginekologicznych, również tych prywatnych. Warto więc skorzystać z tej możliwości i regularnie poddawać się diagnostyce profilaktycznej.

Mammografia

Mammografia to badanie rentgenowskie piersi, które pozwala na wczesne wykrycie zmian nowotworowych. Zaleca się, aby kobiety między 50. a 69. rokiem życia wykonywały mammografię co dwa lata. W przypadku kobiet z grupy podwyższonego ryzyka, takiej jak obecność nowotworów piersi w rodzinie, badanie to może być wykonywane wcześniej i częściej. Mammografię można wykonać w ramach badań ginekologicznych w specjalistycznych placówkach medycznych.

Test na obecność wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV)

Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) jest jednym z głównych czynników ryzyka rozwoju raka szyjki macicy. Test na obecność tego wirusa polega na analizie próbki komórek pobranych z szyjki macicy podczas cytologii. Zaleca się, aby kobiety po 30. roku życia wykonywały test na obecność HPV co pięć lat. W przypadku stwierdzenia obecności wirusa, lekarz może zalecić częstsze badania kontrolne oraz stosowanie odpowiednich środków profilaktycznych.