Artykuł sponsorowany

Co kosztuje więcej - mieszkanie z rynku pierwotnego czy wtórnego?

Co kosztuje więcej - mieszkanie z rynku pierwotnego czy wtórnego?

Ceny mieszkań są jednym z kluczowych czynników wpływających na decyzje osób poszukujących własnego kąta. W Polsce rynek nieruchomości podzielony jest na dwa segmenty - pierwotny i wtórny. Oba te rynki różnią się od siebie pod wieloma względami, a jednym z nich są ceny. W niniejszym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie, które mieszkania są droższe - te z rynku pierwotnego czy wtórnego.

Przeczytaj również: Ile kosztują mieszkania w Jeleniej Górze i okolicach?

Rynek pierwotny a rynek wtórny

Zanim przejdziemy do porównania cen, warto wyjaśnić, czym różnią się te dwa segmenty rynku nieruchomości. Rynek pierwotny obejmuje mieszkania oferowane przez deweloperów, czyli takie, które są budowane lub dopiero co wybudowane. Z kolei rynek wtórny to mieszkania, które już wcześniej miały swoich właścicieli i są sprzedawane przez nich lub przez pośredników.

Ceny mieszkań na rynku pierwotnym

Mieszkania na rynku pierwotnym mają swoje zalety, takie jak nowoczesne rozwiązania techniczne, gwarancje dewelopera, czy możliwość aranżacji wnętrza według własnych upodobań. Jednak te atuty mają swoją cenę. Mieszkania z rynku pierwotnego są zazwyczaj droższe niż te z rynku wtórnego. Wynika to między innymi z rosnących kosztów budowy, wyższych cen gruntów, czy obowiązku ponoszenia przez deweloperów podatku VAT.

Ceny mieszkań na rynku wtórnym

Mieszkania z rynku wtórnego są zazwyczaj tańsze niż mieszkania z rynku pierwotnego w Ożarowie Mazowieckim, co wynika między innymi z ich wieku, stanu technicznego czy lokalizacji. Na rynku wtórnym można znaleźć zarówno mieszkania w stanie idealnym, jak i wymagające remontu. W przypadku tych drugich, cena może być niższa, ale konieczność przeprowadzenia remontu generuje dodatkowe koszty.

Czynniki wpływające na cenę mieszkania

Warto pamiętać, że ceny mieszkań na obu rynkach są zróżnicowane i zależą od wielu czynników. Oto kilka z nich, które mają wpływ na ostateczną cenę nieruchomości.

  • Lokalizacja - jednym z głównych czynników wpływających na cenę mieszkania jest jego lokalizacja. Mieszkania w centrum dużych miast są zazwyczaj droższe niż te na obrzeżach czy w mniejszych miejscowościach.

  • Metraż - większe mieszkania są droższe niż mniejsze, jednak warto zwrócić uwagę na cenę za metr kwadratowy. Często mieszkania o mniejszym metrażu mają wyższą cenę za metr kwadratowy niż te większe.

  • Standard wykończenia - mieszkania z rynku pierwotnego są często oferowane w stanie deweloperskim, co oznacza, że kupujący musi samodzielnie wykończyć wnętrze. W przypadku rynku wtórnego, standard wykończenia może być różny - od mieszkań do remontu po te w pełni wykończone i umeblowane.

  • Infrastruktura i otoczenie - wartość mieszkania może wzrosnąć, jeśli w jego najbliższym otoczeniu znajdują się sklepy, szkoły, przedszkola czy tereny zielone. Dobrze rozwinięta infrastruktura komunikacyjna również wpływa na cenę nieruchomości.

Podsumowując, nie można jednoznacznie stwierdzić, które mieszkania są droższe - te z rynku pierwotnego czy wtórnego. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji kupującego oraz wyżej wymienionych czynników.