Artykuł sponsorowany

Co obejmuje obsługa księgowa osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą?

Co obejmuje obsługa księgowa osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą?

Prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej wiąże się z koniecznością dbania o wiele aspektów związanych z prowadzeniem firmy, a jednym z nich jest obsługa księgowa. W artykule przedstawiamy, co obejmuje obsługa księgowa dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą oraz jakie korzyści płyną z outsourcingu tej funkcji.

Obsługa księgowa a rodzaje rozliczeń

Osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą mają do wyboru różne formy rozliczeń podatkowych. Można wybrać między ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, kartą podatkową, podatkiem liniowym czy klasycznym podatkiem dochodowym od osób fizycznych (PIT). Wybór odpowiedniej formy rozliczenia zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj działalności, wielkość przychodów czy koszty uzyskania przychodu. Profesjonalna obsługa księgowa w Gorzowie pomoże przedsiębiorcom dokonać optymalnego wyboru, mając na uwadze specyfikę prowadzonej działalności oraz przepisy prawa podatkowego.

Ewidencja przychodów i kosztów

Każdy przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą jest zobowiązany do ewidencjonowania swoich przychodów i kosztów. W zależności od wybranej formy opodatkowania może to być prowadzenie książki przychodów i rozchodów (KPiR), ewidencja ryczałtowa lub karta podatkowa. Obsługa księgowa obejmuje prowadzenie takiej ewidencji, sporządzanie deklaracji podatkowych oraz monitorowanie terminów płatności należności podatkowych. 

Rozliczenia z ZUS, kadry i płace

Prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej wiąże się również z koniecznością opłacania składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Dotyczy to przede wszystkim takich czynności jak sporządzanie deklaracji ZUS oraz monitorowanie terminów płatności składek. Biura księgowe oferują pomoc w tym zakresie. Zapewniają też fachowe wsparcie w przypadku wystąpienia problemów związanych z opłacaniem składek, takich jak konieczność zawieszenia działalności czy zmiana wysokości składek.

Kadry i płace

Obsługa księgowa może obejmować również usługi związane z kadrami i płacami. W przypadku zatrudniania pracowników, przedsiębiorca musi pamiętać o prawidłowym sporządzaniu umów o pracę, prowadzeniu akt osobowych czy obliczaniu wynagrodzeń. Profesjonalne biuro księgowe pomoże w tym zakresie, gwarantując zgodność z przepisami prawa pracy oraz terminowe rozliczenia związane z wynagrodzeniami i składkami na ubezpieczenia społeczne.

Korzyści płynące z outsourcingu obsługi księgowej

Decydując się na outsourcing obsługi księgowej przedsiębiorca może liczyć na wiele korzyści, tj.:

  • uniknięcie błędów w rozliczeniach podatkowych oraz ewentualnych konsekwencji prawnych;

  • oszczędność czasu i energii, które można przeznaczyć na rozwój firmy;

  • oszczędność pieniędzy, gdyż korzystanie z usług biura księgowego może być bardziej opłacalne niż zatrudnienie księgowego na etacie;

  • można skupić się na swojej działalności, mając pewność, że sprawy księgowe są w dobrych rękach.