Artykuł sponsorowany

Co warto wiedzieć o implantach stomatologicznych?

Co warto wiedzieć o implantach stomatologicznych?

Implanty stomatologiczne cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród pacjentów, którzy pragną cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem. To nowoczesne rozwiązanie, które pozwala na trwałe i efektywne odbudowanie brakujących zębów. Warto jednak poznać nieco więcej informacji na temat tego rodzaju zabiegu, aby świadomie podjąć decyzję o jego wykonaniu. W tym artykule omówimy m.in. proces zakładania implantów, ich zalety oraz potencjalne przeciwwskazania.

Proces zakładania implantów stomatologicznych

Implanty stomatologiczne to małe śruby wykonane z biokompatybilnego materiału, najczęściej tytanu, które są wszczepiane w kość szczęki lub żuchwy. Pełnią one rolę korzenia zęba, na którym osadza się koronę protetyczną. Proces zakładania implantu składa się z kilku etapów.

Na początek przeprowadzane są badania diagnostyczne, takie jak zdjęcia RTG czy tomografia komputerowa, które pozwolą ocenić stan kości oraz wybrać odpowiednią metodę i wielkość implantu. Następnie przystępuje się do zabiegu wszczepienia implantu. Zabieg ten wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, a jego czas trwania zależy od indywidualnych przypadków.

Po wszczepieniu implantu następuje etap osteointegracji, czyli zrostu kości z implantem. Trwa on od kilku tygodni do kilku miesięcy, w zależności od stanu kości pacjenta oraz użytej metody. Po zakończeniu tego procesu przystępuje się do wykonania korony protetycznej, która jest mocowana na wcześniej wszczepionym implancie.

Zalety implantów stomatologicznych

Implanty stomatologiczne mają wiele zalet, które przyczyniają się do ich rosnącej popularności. Przede wszystkim są to rozwiązania trwałe i wygodne dla pacjenta. Implanty nie powodują dyskomfortu ani bólu, a ich estetyka sprawia, że nie różnią się od naturalnych zębów.

Dodatkowo implanty pozwalają na odbudowanie brakujących zębów bez konieczności szlifowania sąsiednich jednostek, co ma pozytywny wpływ na zachowanie zdrowia jamy ustnej. Warto również wspomnieć o korzystnym wpływie implantów na kość – ich obecność stymuluje jej regenerację i zapobiega jej zanikowi. Jeśli chodzi o wysokiej jakości implanty, Będzin i okolice to rejon działania specjalistów.

Przeciwwskazania do stosowania implantów stomatologicznych

Mimo licznych zalet nie każdy pacjent może skorzystać z implantów stomatologicznych. Istnieje kilka przeciwwskazań, które mogą uniemożliwić wykonanie tego zabiegu. Należą do nich m.in. niekontrolowane choroby ogólnoustrojowe, takie jak cukrzyca czy choroby serca, a także przyjmowanie niektórych leków wpływających na gojenie się ran.

W przypadku palaczy ryzyko powikłań po wszczepieniu implantu jest większe, dlatego lekarze zalecają rzucenie nałogu przed przystąpieniem do zabiegu. Ponadto niewystarczająca ilość kości w miejscu planowanego wszczepienia implantu może wymagać dodatkowych zabiegów regeneracji kości przed przystąpieniem do implantacji.

Decyzja o wszczepieniu implantów stomatologicznych powinna być dokładnie przemyślana i skonsultowana z lekarzem stomatologiem. To nowoczesne i trwałe rozwiązanie, które może przynieść wiele korzyści dla zdrowia jamy ustnej oraz estetyki uśmiechu.