Artykuł sponsorowany

Depresja poporodowa - co może na nią wskazywać i jak ją leczyć?

Depresja poporodowa - co może na nią wskazywać i jak ją leczyć?

Depresja poporodowa to poważny problem zdrowia psychicznego, który dotyka wiele matek po narodzinach dziecka. Pomimo że jest to dolegliwość powszechna, nadal wiele osób bagatelizuje jej objawy lub nie zdaje sobie sprawy z konieczności podjęcia leczenia. W niniejszym artykule postaramy się przybliżyć temat depresji poporodowej, wskazując na jej przyczyny, objawy oraz metody leczenia, aby pomóc młodym matkom w walce z tym trudnym stanem emocjonalnym.

Czym jest depresja poporodowa i jakie są jej przyczyny?

Depresja poporodowa to zaburzenie nastroju występujące u kobiet po porodzie. Choć dokładne przyczyny tego stanu nie są jeszcze w pełni poznane, wiadomo, że wpływ na jego rozwój mają zarówno czynniki biologiczne, jak i psychologiczne. Hormonalne zmiany zachodzące w organizmie kobiety po porodzie, takie jak gwałtowny spadek poziomu estrogenów i progesteronu, mogą prowadzić do zaburzeń nastroju. Dodatkowo stres związany z opieką nad noworodkiem, zmęczenie czy brak wsparcia ze strony najbliższych mogą również przyczynić się do wystąpienia depresji poporodowej.

Objawy depresji poporodowej

Depresja poporodowa może objawiać się na różne sposoby, a jej nasilenie może być różne u różnych kobiet. Niektóre z typowych objawów to m.in. smutek, płaczliwość, uczucie beznadziejności, problemy ze snem, zmniejszenie apetytu, utrata zainteresowania sprawami dotychczas ważnymi czy brak radości z opieki nad dzieckiem. Warto zwrócić uwagę na to, że objawy te mogą występować także w tzw. "baby blues", czyli chwilowym obniżeniu nastroju występującym u wielu kobiet po porodzie. Jeśli jednak objawy te utrzymują się dłużej niż 2 tygodnie, a dodatkowo się nasilają, należy skonsultować się z lekarzem w celu postawienia diagnozy.

Diagnoza i leczenie depresji poporodowej

Diagnoza depresji poporodowej stawiana jest na podstawie wywiadu z pacjentką oraz obserwacji jej zachowania przez specjalistę. Leczenie tego zaburzenia może obejmować zarówno farmakoterapię, jak i psychoterapię.

W przypadku farmakoterapii stosuje się przede wszystkim leki przeciwdepresyjne, które pomagają regulować poziom neuroprzekaźników odpowiedzialnych za nastrój. Warto jednak pamiętać, że leki te zaczynają działać po pewnym czasie, a ich dawkowanie powinno być ściśle kontrolowane przez lekarza, zwłaszcza u kobiet karmiących piersią. Psychoterapia w Warszawie na Bemowie natomiast pozwala na zrozumienie przyczyn depresji poporodowej, naukę radzenia sobie ze stresem oraz wzmacnianie więzi z dzieckiem. Warto również pamiętać o wsparciu ze strony najbliższych, które może okazać się nieocenione w procesie leczenia.

Ważne jest, aby kobiety cierpiące na depresję poporodową zdawały sobie sprawę z tego, że nie są same i że pomoc jest w zasięgu ręki. Wczesne rozpoznanie i właściwe leczenie tego zaburzenia może skutecznie pomóc w powrocie do pełni zdrowia psychicznego oraz nawiązaniu silnej więzi z dzieckiem. Dlatego też, jeśli zauważasz u siebie lub bliskiej osobie objawy depresji poporodowej, nie wahaj się szukać pomocy u specjalistów.