Artykuł sponsorowany

Jak przebiega czyszczenie tarasu drewnianego?

Jak przebiega czyszczenie tarasu drewnianego?

Czyszczenie tarasu drewnianego to kluczowy element dbałości o jego estetykę i trwałość. Poznaj szczegółowy przewodnik, jak krok po kroku przeprowadzić ten proces, aby cieszyć się pięknym i funkcjonalnym tarasem przez długie lata.

I. Przygotowanie do czyszczenia

Przed przystąpieniem do procesu, jakim jest czyszczenie tarasu drewnianego, warto przygotować odpowiednie narzędzia oraz środki czystości. Do podstawowych akcesoriów zalicza się miotełkę, szczotkę z twardym włosiem, wiadro z wodą oraz myjkę ciśnieniową. Ważne jest również zaopatrzenie się w odpowiednie środki chemiczne, takie jak preparaty do czyszczenia drewna czy oleje konserwujące. Przed rozpoczęciem prac warto sprawdzić prognozę pogody – najlepiej wybrać suchy i słoneczny dzień, aby drewno szybko wyschło po umyciu.

II. Usuwanie zabrudzeń mechanicznych

Pierwszym etapem czyszczenia tarasu drewnianego jest usunięcie wszelkich zabrudzeń mechanicznych, takich jak liście, gałęzie czy kamienie. W tym celu można użyć miotełki lub odkurzacza ogrodowego. Należy zwrócić uwagę na szczeliny między desek, gdyż tam często gromadzi się brud. Warto również sprawdzić, czy nie ma uszkodzeń, takich jak pęknięcia czy wypaczenia desek, które mogą utrudniać dalsze czyszczenie.

III. Mycie tarasu

Po uprzednim usunięciu zabrudzeń mechanicznych można przystąpić do mycia tarasu. W przypadku łatwych do usunięcia plam, wystarczy użyć wody z mydłem oraz szczotki z twardym włosiem. W przypadku trudniejszych zabrudzeń, takich jak plamy po oleju czy sadza, warto zastosować specjalistyczne środki chemiczne do czyszczenia drewna. Ważne jest, aby stosować się do instrukcji producenta oraz unikać nadmiernego nasycania drewna wodą.

IV. Użycie myjki ciśnieniowej

Myjka ciśnieniowa to doskonałe narzędzie do gruntownego czyszczenia tarasu drewnianego. Pozwala ona na usunięcie nawet najtrudniejszych zabrudzeń oraz osiągnięcie jednolitego wyglądu powierzchni. Przy użyciu myjki ciśnieniowej należy jednak zachować ostrożność – zbyt silny strumień wody może uszkodzić drewno. Dlatego warto wybrać odpowiednią dyszę oraz trzymać myjkę pod odpowiednim kątem względem desek.

V. Suszenie tarasu

Po umyciu tarasu drewnianego należy odczekać, aż drewno całkowicie wyschnie. W zależności od warunków atmosferycznych oraz rodzaju drewna, proces ten może trwać od kilku godzin do nawet kilku dni. Warto pamiętać, że przyspieszenie suszenia za pomocą np. suszarki czy dmuchawy nie jest zalecane, gdyż może prowadzić do pęknięć czy odkształceń drewna.

VI. Konserwacja drewna

Gdy taras jest już suchy, można przystąpić do jego konserwacji. W zależności od rodzaju drewna oraz preferencji estetycznych można zastosować różne środki konserwujące, takie jak oleje, woski czy impregnaty. Ważne jest jednak, aby wybrać produkt przeznaczony specjalnie do drewna tarasowego oraz stosować się do instrukcji producenta. Regularna konserwacja drewna pozwala na zachowanie jego właściwości oraz przedłużenie żywotności tarasu.