Artykuł sponsorowany

Jakie badania może zlecić gastrolog?

Jakie badania może zlecić gastrolog?

Gastrologia to dziedzina medycyny zajmująca się diagnozowaniem i leczeniem chorób układu pokarmowego. W celu postawienia właściwej diagnozy, gastrolog może zlecić pacjentowi różnorodne badania diagnostyczne. W niniejszym artykule omówimy siedem najważniejszych badań, które mogą być zlecane przez specjalistę w tej dziedzinie.

Badanie endoskopowe przewodu pokarmowego

Endoskopia to nieinwazyjne badanie, które pozwala na ocenę stanu błony śluzowej przewodu pokarmowego. Wykorzystuje się do tego specjalne urządzenie – endoskop, który wprowadza się przez jamę ustną lub odbyt. Endoskopia jest często zlecanym badaniem w przypadku podejrzenia chorób żołądka, przełyku czy jelit.

Kolonoskopia – badanie jelita grubego

Kolonoskopia to badanie endoskopowe jelita grubego, które pozwala na ocenę stanu błony śluzowej tego odcinka przewodu pokarmowego. Podczas kolonoskopii lekarz może również pobierać wycinki tkanki do dalszych badań histopatologicznych. Kolonoskopia jest szczególnie istotna w diagnostyce chorób takich jak wrzodziejące zapalenie jelita grubego, choroba Leśniowskiego-Crohna czy rak jelita grubego.

Badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej

Ultrasonografia jamy brzusznej to nieinwazyjne badanie obrazowe, które pozwala na ocenę struktury i funkcji narządów wewnętrznych, takich jak wątroba, trzustka, śledziona czy pęcherzyk żółciowy. Gastrolog w Mysłowicach i nie tylko może zlecić to badanie w celu wykrycia zmian patologicznych lub oceny przyczyn dolegliwości bólowych.

Badania laboratoryjne krwi i kału

W diagnostyce chorób układu pokarmowego często wykorzystuje się również badania laboratoryjne krwi i kału. Analiza krwi może dostarczyć informacji na temat stanu zapalnego organizmu, obecności anemii czy zaburzeń metabolicznych. Badanie kału pozwala natomiast na ocenę funkcji trawiennej oraz wykrycie ewentualnych pasożytów czy krwawień z przewodu pokarmowego.

Testy na nietolerancje pokarmowe i alergie

Gastrolog może zlecić pacjentowi testy na nietolerancje pokarmowe oraz alergie, jeśli istnieje podejrzenie, że objawy pacjenta są spowodowane reakcją organizmu na określone składniki spożywanych pokarmów. Testy te mogą obejmować badania krwi, skórne testy punktowe czy testy prowokacyjne.

Badanie manometryczne przełyku

Manometria przełyku to badanie, które pozwala na ocenę funkcji motorycznej tego narządu. Podczas badania mierzy się ciśnienie w różnych częściach przełyku oraz ocenia się koordynację pracy mięśni podczas połykania. Badanie manometryczne może być zlecone przez gastrologa w przypadku podejrzenia zaburzeń motoryki przełyku, takich jak achalazja czy dysfagia.

Kapsułkowa endoskopia jelita cienkiego

Kapsułkowa endoskopia jelita cienkiego to nowoczesne badanie diagnostyczne, które pozwala na ocenę błony śluzowej jelita cienkiego za pomocą specjalnej kapsułki z kamerą. Pacjent połyka kapsułkę, która następnie przemieszcza się przez przewód pokarmowy, rejestrując obrazy błony śluzowej. Kapsułkowa endoskopia jest szczególnie przydatna w diagnostyce chorób jelita cienkiego, takich jak choroba Leśniowskiego-Crohna czy guzy neuroendokrynne.