Artykuł sponsorowany

Jakie materiały wykorzystują producenci saun na wymiar?

Jakie materiały wykorzystują producenci saun na wymiar?

Sauny na wymiar stają się coraz bardziej popularne w Polsce, zarówno w domach prywatnych, jak i obiektach komercyjnych. W związku z tym rośnie zainteresowanie materiałami, z których są one wykonane. W tym artykule przyjrzymy się, jakie materiały są najczęściej stosowane przez producentów saun na wymiar oraz jakie cechy mają te materiały, które sprawiają, że są one idealne do budowy saun.

Przeczytaj również: Dlaczego warto zainwestować w drzwi aluminiowe?

Z czego buduje się sauny?

Budowa sauny na wymiar to proces, który wymaga użycia odpowiednich materiałów o właściwościach termicznych i wilgotnościowych. Do najważniejszych należy drewno, które jest podstawowym surowcem wykorzystywanym w konstrukcji saun. Drewno jest naturalnym izolatorem cieplnym, a także ma zdolność do regulowania poziomu wilgotności wewnątrz sauny. Najczęściej stosowane gatunki drewna to sosna, świerk, jodła, modrzew i cedr. Każde z nich ma swoje unikalne właściwości i wygląd, ale wszystkie są odporne na działanie wysokich temperatur i wilgoci.

Jakie materiały stosuje się w kabinach saun?

Kabiny saun na wymiar są wykonane z różnych materiałów, które mają za zadanie zapewnić komfort użytkowania i trwałość konstrukcji. Jednym z najważniejszych elementów są ławki, które są wykonane z drewna o wysokiej odporności na wilgoć i temperaturę. Najczęściej stosowane gatunki drewna to abachi, lipa, jesion, dąb i cedr. Drewno abachi jest szczególnie popularne ze względu na swoją niską przewodność cieplną i gładką powierzchnię.

Podłoga w kabinie sauny na wymiar powinna być wykonana z materiału o niskiej przewodności cieplnej, aby zapewnić komfort podczas użytkowania. Najczęściej stosowane materiały to drewniane deski lub płytki ceramiczne. W przypadku desek drewnianych warto wybrać gatunki odporne na wilgoć, takie jak modrzew czy dąb.

Oświetlenie w saunach na wymiar

Oświetlenie w saunach na wymiar odgrywa kluczową rolę zarówno pod względem funkcjonalności, jak i estetyki. W przypadku saun na wymiar istnieje wiele możliwości zastosowania różnych rodzajów oświetlenia, takich jak światła LED, które są energooszczędne i długotrwałe. Ważne jest, aby oświetlenie było odpowiednio zabezpieczone przed wilgocią i wysokimi temperaturami, dlatego stosuje się specjalne oprawy i żarówki odporne na działanie tych czynników.

Izolacja termiczna i akustyczna saun na wymiar

Izolacja termiczna i akustyczna jest niezbędnym elementem saun na wymiar, aby zapewnić komfort użytkowania oraz oszczędność energii. W przypadku izolacji termicznej stosuje się materiały o niskiej przewodności cieplnej, takie jak wełna mineralna czy styropian. Dobrze zaizolowana sauna pozwala na utrzymanie stałej temperatury wewnątrz pomieszczenia, co przekłada się na niższe koszty ogrzewania.

Izolacja akustyczna ma za zadanie ograniczyć przenikanie dźwięków z sauny do innych pomieszczeń oraz zapewnić spokojną atmosferę wewnątrz sauny. Stosuje się do tego celu materiały dźwiękochłonne, takie jak wełna mineralna, płyty gipsowo-kartonowe czy specjalne maty akustyczne. Dobra izolacja akustyczna pozwala na pełne odprężenie i relaks w saunie, bez obaw o zakłócanie ciszy w pozostałych częściach budynku.