Artykuł sponsorowany

Jakie okna wybrać do domu lub mieszkania?

Jakie okna wybrać do domu lub mieszkania?

Wybór odpowiednich okien do domu lub mieszkania to istotne zadanie, które ma wpływ na komfort mieszkańców, wygląd budynku oraz efektywność energetyczną. Warto zatem poznać kluczowe kwestie, które powinny być brane pod uwagę podczas podejmowania decyzji o zakupie okien. W artykule omówimy m.in. materiały, z których wykonane są ramy okienne, rodzaje szyb oraz dodatkowe funkcje i akcesoria.

Przeczytaj również: Na jakie parametry zwrócić uwagę przy zakupie okien?

Materiały ram okiennych

Jednym z pierwszych aspektów, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze okien, jest materiał ramy. Obecnie na rynku dostępne są trzy główne rodzaje ram okiennych – drewniane, PCV oraz aluminiowe.

Przeczytaj również: Jak wybrać okna PCV w Legionowie - porady ekspertów

Drewniane ramy okienne cieszą się dużym uznaniem ze względu na ich naturalny wygląd i właściwości termoizolacyjne. Są one również uważane za ekologiczne i trwałe, jednak wymagają większej dbałości i konserwacji niż inne materiały.

Ramy PCV to najpopularniejszy wybór w Polsce ze względu na stosunkowo niską cenę i łatwość utrzymania. Okna PCV charakteryzują się dobrymi parametrami izolacyjnymi oraz dużą odpornością na działanie czynników atmosferycznych.

Aluminiowe ramy okienne są wybierane głównie ze względu na ich nowoczesny design oraz wysoką wytrzymałość. Okna aluminiowe są również łatwe w utrzymaniu i odporne na korozję, jednak mają gorsze właściwości termoizolacyjne niż drewniane czy PCV.

Rodzaje szyb okiennych

Kolejnym istotnym elementem okien są szyby. Obecnie na rynku dominują szyby zespolone, które składają się z dwóch lub trzech warstw szkła oddzielonych od siebie warstwą powietrza lub innego gazu. Szyby dwuwarstwowe zapewniają dobrą izolację cieplną i akustyczną, natomiast szyby trzywarstwowe oferują jeszcze lepszą ochronę przed utratą ciepła oraz hałasem zewnętrznym.

Warto również zwrócić uwagę na współczynnik przenikania ciepła Uw, który informuje o efektywności termoizolacyjnej okna. Im niższa wartość współczynnika Uw, tym lepiej izolowane jest okno. W Polsce obowiązują normy dotyczące minimalnych wartości współczynnika Uw dla poszczególnych stref klimatycznych, dlatego warto sprawdzić, jakie wymagania muszą spełniać okna w danym regionie. Jeśli chodzi o nowoczesne okna, Nowy Korczyn i okolice to rejon działania fachowców takich jak Geo-Mont.

Dodatkowe funkcje i akcesoria

Współczesne okna oferują także szereg dodatkowych funkcji i akcesoriów, które mogą zwiększyć komfort mieszkańców oraz estetykę wnętrza. Przykładem takiej funkcji jest wentylacja mikroprzepływowa, która umożliwia dostarczenie świeżego powietrza do pomieszczenia, nie powodując jednocześnie znacznego spadku temperatury wewnątrz.

Innym popularnym rozwiązaniem są rolety zewnętrzne, które zapewniają ochronę przed słońcem, hałasem oraz niepożądanymi spojrzeniami. Rolety mogą być sterowane ręcznie lub za pomocą mechanizmu elektrycznego, a także wyposażone w czujniki pogodowe, które automatycznie regulują ich pozycję w zależności od warunków atmosferycznych.

Warto również rozważyć montaż okien dźwiękoszczelnych, szczególnie jeśli dom lub mieszkanie znajduje się w pobliżu ruchliwej ulicy czy innego źródła hałasu. Okna dźwiękoszczelne posiadają specjalne uszczelki oraz szyby o zmniejszonej przenikalności akustycznej, co pozwala na skuteczną redukcję hałasu docierającego do wnętrza.