Artykuł sponsorowany

Jakie są koszty montażu i utrzymania instalacji fotowoltaicznej?

Jakie są koszty montażu i utrzymania instalacji fotowoltaicznej?

Energia słoneczna staje się coraz bardziej popularna w Polsce, a liczba gospodarstw domowych korzystających z paneli fotowoltaicznych rośnie z roku na rok. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na oszczędności, jakie można uzyskać dzięki tej technologii, oraz z uwagi na ekologiczne aspekty. Zanim jednak zdecydujemy się na montaż instalacji fotowoltaicznej, warto poznać koszty związane z jej zakupem, montażem i utrzymaniem. W tym artykule omówimy te zagadnienia, aby pomóc czytelnikom podjąć świadomą decyzję o inwestycji w energię słoneczną.

Koszt zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznej

Pierwszym krokiem do korzystania z energii słonecznej jest zakup odpowiedniej instalacji. Koszt takiej inwestycji zależy od wielu czynników, takich jak moc paneli, ich jakość, marka czy rodzaj konstrukcji mocującej. Na rynku dostępne są różne modele paneli fotowoltaicznych, które różnią się ceną i parametrami technicznymi. Przykładowo, za zestaw 10 paneli o mocy 3 kWp (kilowatów peak) trzeba zapłacić średnio od 15 000 do 25 000 złotych.

Do kosztów zakupu należy doliczyć także koszty montażu, które zależą od wielkości instalacji, rodzaju dachu oraz lokalizacji. Montaż paneli na dachu płaskim jest zwykle tańszy niż na dachu skośnym, a prace na wysokościach wymagają specjalistycznego sprzętu i doświadczenia, co może wpłynąć na cenę. Średnio za montaż instalacji o mocy 3 kWp trzeba zapłacić od 3 000 do 5 000 złotych. Warto również pamiętać o kosztach związanych z biurokracją - uzyskaniem pozwolenia na budowę, zgłoszeniem instalacji do zakładu energetycznego czy zawarciem umowy o sprzedaży energii. Te koszty są trudne do oszacowania.

Koszty utrzymania instalacji fotowoltaicznej

Po zamontowaniu fotowoltaiki w Gdyni nie można zapomnieć o jej regularnym utrzymaniu. Wprawdzie panele słoneczne są urządzeniami o niskich wymaganiach serwisowych, to jednak warto zadbać o ich sprawność, aby cieszyć się jak największymi oszczędnościami. Najważniejszym elementem utrzymania instalacji jest jej czyszczenie. Panele pokrywające się kurzem, liśćmi czy innymi zanieczyszczeniami mogą stracić nawet 30% swojej wydajności. Częstotliwość czyszczenia zależy od lokalizacji i warunków atmosferycznych, ale zwykle wystarczy przeprowadzić je raz lub dwa razy w roku. Koszt takiej usługi wynosi średnio od 100 do 300 złotych za raz.

Kolejnym aspektem utrzymania instalacji są przeglądy techniczne, które powinny być przeprowadzane co najmniej raz na 3 lata. W ramach przeglądu specjalista sprawdza stan paneli, inwertera oraz okablowania, aby wykryć ewentualne usterki i zapewnić bezpieczeństwo użytkowania. Koszt przeglądu technicznego to około 500 złotych.

Podsumowując, inwestycja w instalację fotowoltaiczną wiąże się z pewnymi kosztami początkowymi oraz bieżącymi. Jednak warto pamiętać, że dzięki oszczędnościom na rachunkach za energię oraz możliwości sprzedaży nadwyżek prądu do sieci, inwestycja ta może się szybko zwrócić. Warto również rozważyć korzystanie z dostępnych programów dofinansowania, które mogą znacznie obniżyć koszty montażu i zakupu instalacji fotowoltaicznej.