Artykuł sponsorowany

Jakie są najczęstsze awarie w ciągnikach i jakie części warto mieć na stanie?

Jakie są najczęstsze awarie w ciągnikach i jakie części warto mieć na stanie?

Ciągniki rolnicze są niezastąpionym sprzętem w pracy na polu, jednak jak każda maszyna, mogą ulegać różnym awariom. Wiedza o najczęstszych problemach i odpowiednich częściach zamiennych może znacznie ułatwić utrzymanie ciągnika w dobrym stanie oraz ograniczyć przestoje w pracy. W niniejszym artykule przedstawiamy siedem najważniejszych zagadnień związanych z awariami ciągników rolniczych oraz częściami, które warto mieć na stanie.

Problemy z układem hamulcowym

Jednym z najczęstszych problemów w ciągnikach są awarie układu hamulcowego. Warto mieć na stanie takie części jak tarcze hamulcowe, klocki hamulcowe czy też szczęki hamulcowe. Ponadto, regularne kontrolowanie stanu płynu hamulcowego oraz sprawdzanie szczelności układu może zapobiec poważniejszym uszkodzeniom.

Usterki układu elektrycznego

Układ elektryczny w ciągnikach rolniczych jest narażony na uszkodzenia spowodowane wilgocią, kurzem czy drganiami. Warto więc mieć na stanie zapasowe przewody, bezpieczniki, przekaźniki oraz żarówki. Regularne sprawdzanie połączeń elektrycznych oraz czyszczenie styków może znacznie wydłużyć żywotność układu.

Awaria układu chłodzenia

Niewłaściwe działanie układu chłodzenia może prowadzić do przegrzewania się silnika, a w konsekwencji do poważnych uszkodzeń. Warto więc mieć na stanie części takie jak termostat, pompa wody, wentylator czy chłodnica. Regularne kontrolowanie poziomu płynu chłodniczego oraz sprawdzanie stanu przewodów i uszczelek może zapobiec awariom.

Uszkodzenia układu napędowego

Układ napędowy ciągnika jest narażony na duże obciążenia, dlatego często dochodzi do uszkodzeń elementów takich jak sprzęgło, wały napędowe czy skrzynia biegów. Warto mieć na stanie części do ciągników takie jak tarcze sprzęgła, łożyska czy też synchronizatory. Regularne sprawdzanie stanu oleju w skrzyni biegów oraz kontrolowanie luzów w sprzęgle może znacznie wydłużyć żywotność tych elementów.

Problemy z układem hydraulicznym

Układ hydrauliczny jest kluczowy dla prawidłowego działania wielu funkcji ciągnika. W przypadku jego awarii warto mieć na stanie części takie jak pompy hydrauliczne, zawory, siłowniki czy też przewody hydrauliczne. Regularne sprawdzanie stanu oleju hydraulicznego oraz kontrolowanie szczelności układu może zapobiec poważniejszym uszkodzeniom.

Uszkodzenia opon i zawieszenia

Opony i zawieszenie ciągnika są narażone na uszkodzenia spowodowane pracą w trudnych warunkach terenowych. Warto więc mieć na stanie zapasowe opony, dętki, łożyska koła oraz amortyzatory. Regularne kontrolowanie ciśnienia w oponach oraz sprawdzanie stanu zawieszenia może znacznie wydłużyć żywotność tych elementów.

Problemy z silnikiem

Silnik jest sercem ciągnika, a jego awaria może prowadzić do poważnych konsekwencji. Warto więc mieć na stanie części takie jak tłoki, pierścienie, korbowody czy też uszczelki. Regularne kontrolowanie poziomu oleju silnikowego oraz przeprowadzanie przeglądów okresowych może znacznie wydłużyć żywotność silnika.

Znając najczęstsze awarie ciągników rolniczych oraz mając na stanie odpowiednie części zamienne, można znacznie skrócić czas przestojów i utrzymać maszynę w dobrym stanie przez długi czas.