Artykuł sponsorowany

Jakimi urazami zajmuje się chirurgia zwierząt?

Jakimi urazami zajmuje się chirurgia zwierząt?

Chirurgia weterynaryjna to dziedzina medycyny zajmująca się leczeniem urazów, schorzeń i wad rozwojowych u zwierząt. W praktyce lekarzy weterynarii spotyka się z różnorodnymi przypadkami, które wymagają interwencji chirurgicznej. Wśród nich znajdują się zarówno urazy powstałe w wyniku wypadków, jak i schorzenia wymagające operacji. W niniejszym artykule przedstawimy najczęstsze urazy leczone w chirurgii zwierząt.

Urazy ortopedyczne u zwierząt

Jednym z najczęściej występujących problemów, z którymi spotykają się weterynarze, są urazy ortopedyczne. Dotyczą one układu kostnego, stawowego i mięśniowego zwierząt. Przykładami takich urazów są złamania kości, uszkodzenia więzadeł czy dyskopatia kręgosłupa. Leczenie tego typu schorzeń często wymaga interwencji chirurgicznej, która ma na celu ustabilizowanie złamanej kości, odbudowę uszkodzonych tkanek czy też korekcję deformacji stawów.

Operacje onkologiczne u zwierząt

Nowotwory u zwierząt są coraz częściej diagnozowane, co wiąże się z wydłużającym się czasem życia naszych pupili. Chirurgia onkologiczna zajmuje się usuwaniem guzów i zmian nowotworowych u zwierząt. W zależności od rodzaju i zaawansowania choroby, leczenie może polegać na usunięciu guza, amputacji kończyny czy też resekcji narządów wewnętrznych. W przypadku niektórych nowotworów konieczne jest również zastosowanie dodatkowych metod leczenia, takich jak radioterapia czy chemioterapia. Ważne jest, aby nowotwór został zdiagnozowany jak najwcześniej, gdyż wówczas szanse na skuteczne leczenie są znacznie większe.

Chirurgia urazowa u zwierząt

Wypadki drogowe, upadki czy potyczki z innymi zwierzętami to tylko niektóre z przyczyn urazów wymagających interwencji chirurgicznej. Chirurgia zwierząt w Chorzowie pod względem urazowym zajmuje się leczeniem takich przypadków, jak krwotoki, uszkodzenia narządów wewnętrznych czy otwarte rany. W zależności od stopnia uszkodzeń, lekarz weterynarii może zdecydować się na wykonanie operacji mającej na celu odbudowę tkanek, zszycie ran czy też usunięcie uszkodzonego narządu. W przypadku niektórych urazów konieczne może być również przeprowadzenie transfuzji krwi.

Operacje okulistyczne u zwierząt

Chirurgia okulistyczna to kolejna dziedzina weterynarii, która zajmuje się leczeniem schorzeń oczu u zwierząt. Przykładami takich zabiegów są operacje zaćmy, usunięcie guzów powiek czy też korekcja entropium (odwrócenie powiek do wnętrza gałki ocznej). Leczenie chirurgiczne jest często jedynym sposobem na przywrócenie wzroku zwierzęciu lub zapobieżenie dalszemu pogorszeniu się stanu zdrowia oka.

Chirurgia układu moczowego

Chirurdzy weterynaryjni często spotykają się z problemami związanymi z układem moczowym zwierząt. Kamienie moczowe to jedna z najczęstszych przyczyn konieczności przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego u zwierząt. Mogą one powodować ból, krwawienie oraz utrudniać oddawanie moczu. W przypadku dużych kamieni lub tych, które nie mogą być usunięte za pomocą leczenia farmakologicznego, konieczne jest przeprowadzenie operacji.