Artykuł sponsorowany

Kiedy i dlaczego warto zdecydować się na trawnik z rolki?

Kiedy i dlaczego warto zdecydować się na trawnik z rolki?

Trawnik z rolki to praktyczne i estetyczne rozwiązanie, które zdobywa coraz większą popularność wśród właścicieli ogrodów. Poznaj zalety tego rozwiązania oraz sytuacje, w których warto zdecydować się na trawnik z rolki.

Zalety trawnika z rolki

Trawnik z rolki to doskonałe rozwiązanie dla osób, które chcą szybko uzyskać efekt gęstej i zdrowej murawy. W przeciwieństwie do tradycyjnego siewu trawy, trawnik z rolki jest już gotowy do użycia po kilku dniach od układania. Dzięki temu można cieszyć się pięknym ogrodem bez konieczności długotrwałego czekania na wzrost trawy. Ponadto, trawnik z rolki jest bardziej odporny na chwasty, co sprawia, że jego pielęgnacja jest prostsza i mniej czasochłonna.

Kiedy warto wybrać trawnik z rolki

Decyzja o wyborze trawnika z rolki może być podyktowana różnymi przyczynami. Przede wszystkim, warto się na niego zdecydować, gdy potrzebujemy szybkiego efektu. Jeśli planujemy przyjęcie w ogrodzie lub chcemy sprzedać nieruchomość, trawnik z rolki pozwoli nam osiągnąć zamierzony cel w krótkim czasie. Warto również wybrać trawnik z rolki, gdy dysponujemy ograniczonym czasem na pielęgnację ogrodu – jego pielęgnacja jest prostsza niż w przypadku trawnika wysiewanego.

Rodzaje trawników z rolki

Na rynku dostępne są różne rodzaje trawników z rolki, które różnią się między sobą składem gatunkowym oraz przeznaczeniem. W zależności od potrzeb, można wybrać trawnik ozdobny, sportowy czy też uniwersalny. Trawnik ozdobny charakteryzuje się wysoką estetyką i delikatnymi źdźbłami trawy, natomiast trawnik sportowy jest bardziej odporny na uszkodzenia mechaniczne i nadaje się do intensywnego użytkowania. Trawnik uniwersalny to kompromis pomiędzy tymi dwoma rodzajami – łączy w sobie walory estetyczne oraz odporność na uszkodzenia.

Przygotowanie podłoża pod trawnik z rolki

Aby trawnik z rolki mógł się dobrze przyjąć, należy odpowiednio przygotować podłoże. Prace te obejmują przede wszystkim zaoranie gleby na głębokość około 20 cm, a następnie rozdrobnienie brył ziemi i usunięcie kamieni oraz chwastów. Kolejnym etapem jest wyrównanie terenu oraz nawożenie gleby. Warto również sprawdzić pH gleby i ewentualnie zastosować korektę, aby zapewnić trawnikowi odpowiednie warunki do wzrostu.

Układanie trawnika z rolki

Samo układanie trawnika z rolki nie jest skomplikowane, jednak warto pamiętać o kilku ważnych krokach. Przede wszystkim, rolki z trawnikiem należy rozwinąć równolegle do siebie, a następnie dociskać je do podłoża, aby uniknąć powstania pustych przestrzeni. Po ułożeniu trawnika warto go również przewalcować, co pozwoli na lepsze przyleganie trawy do podłoża. W końcowym etapie należy obficie podlać trawnik, aby zapewnić mu odpowiednią ilość wilgoci.

Pielęgnacja trawnika z rolki

Pielęgnacja trawnika z rolki nie różni się znacząco od pielęgnacji trawnika wysiewanego. Należy jednak pamiętać o regularnym koszeniu trawy, nawadnianiu oraz nawożeniu. W przypadku trawnika z rolki szczególnie ważne jest utrzymanie odpowiedniej wilgotności gleby w pierwszych dniach po jego ułożeniu. Dzięki temu trawnik szybko się przyjmie i będzie mógł rosnąć zdrowo.