Artykuł sponsorowany

Kiedy warto wykonać badania ekg?

Kiedy warto wykonać badania ekg?

Kiedy warto wykonać badania EKG? To pytanie zadaje sobie wiele osób, zwłaszcza tych, którzy zaczynają odczuwać różnorodne dolegliwości sercowe. Elektrokardiogram, czyli EKG, to nieinwazyjne badanie diagnostyczne, które pozwala ocenić pracę serca i wykryć ewentualne nieprawidłowości. Warto wiedzieć, kiedy warto się na nie zdecydować i jakie są główne wskazania do jego wykonania.

Wskazania do wykonania badania EKG

Jednym z najczęstszych powodów do wykonania badania EKG w Gdańsku są niepokojące bóle w klatce piersiowej. Mogą one być spowodowane różnymi przyczynami, takimi jak choroba wieńcowa, zapalenie osierdzia czy mięśnia sercowego. Badanie EKG pozwala na ocenę rytmu serca, co może pomóc w identyfikacji problemów związanych z przewodnictwem elektrycznym w sercu oraz wykryciu zmian sugerujących niedokrwienie mięśnia sercowego. Badanie EKG jest zalecane przede wszystkim osobom, które mają objawy sugerujące problemy z sercem. Do najczęstszych z nich należą ból w klatce piersiowej, duszności, zawroty głowy, omdlenia czy kołatanie serca.

Warto również wykonać elektrokardiogram w przypadku podejrzenia chorób układu krążenia, takich jak nadciśnienie tętnicze, miażdżyca czy zaburzenia rytmu serca. EKG jest również zalecane osobom narażonym na rozwój chorób serca ze względu na obecność czynników ryzyka. Należą do nich m.in. palenie tytoniu, otyłość, cukrzyca, hipercholesterolemia czy predyspozycje genetyczne. Wykonanie badania może pomóc w wykryciu ewentualnych zagrożeń i wdrożeniu odpowiedniej profilaktyki.

Badanie EKG w ramach badań profilaktycznych

Warto pamiętać, że badanie EKG może być również wykonywane w ramach badań profilaktycznych, nawet jeśli nie występują żadne dolegliwości sercowe. Dzięki temu można wcześnie wykryć ewentualne nieprawidłowości i podjąć odpowiednie kroki w celu zapobieżenia rozwojowi poważnych chorób serca. W Polsce, w ramach badań okresowych, EKG jest zalecane m.in. dla osób po 40. roku życia oraz dla sportowców przed rozpoczęciem treningów czy zawodów.

Jak przebiega badanie EKG?

Badanie EKG jest szybkie, bezbolesne i nieinwazyjne. Pacjent leży na plecach na specjalnym stole, a na jego skórze umieszcza się elektrody – małe przewodzące płatki, które są połączone z aparatem rejestrującym pracę serca. Podczas badania rejestrowane są sygnały elektryczne generowane przez pracujące komórki mięśnia sercowego. Następnie dane te są analizowane przez lekarza specjalistę, który ocenia rytm serca, jego częstość oraz ewentualne nieprawidłowości.

Gdzie można wykonać badanie EKG w Gdańsku?

W Gdańsku istnieje wiele miejsc, w których można wykonać badanie EKG. Do najbardziej znanych placówek medycznych należą m.in. Centrum Medyczne Bomi, Centrum Diagnostyki Kardiologicznej czy przychodnie specjalistyczne, takie jak Przychodnia Kardiologiczna na ulicy Długiej. Warto jednak pamiętać, że badanie EKG można również wykonać w ramach publicznej służby zdrowia, zgłaszając się do lekarza rodzinnego lub kardiologa z odpowiednim skierowaniem.