Artykuł sponsorowany

Koncentrator tlenu - jak działa?

Koncentrator tlenu - jak działa?

Koncentrator tlenu to urządzenie, które stało się nieodłącznym elementem opieki nad pacjentami z problemami z oddychaniem. W poniższym artykule przyjrzymy się dokładniej, jak działają te niezwykle przydatne maszyny oraz jak wpływają na poprawę jakości życia osób korzystających z nich.

Funkcjonowanie koncentratora tlenu

Koncentrator tlenu to urządzenie medyczne, które ma na celu dostarczenie pacjentowi stężonego tlenu z powietrza atmosferycznego. Działa on na zasadzie separacji cząsteczek azotu od cząsteczek tlenu za pomocą procesu adsorpcji, który polega na przyciąganiu cząsteczek jednego gazu przez powierzchnię innego materiału. W przypadku koncentratorów tlenu stosuje się tzw. molekularne sita zeolitowe, które mają zdolność selektywnego przyciągania cząsteczek azotu, pozostawiając w rezultacie stężony tlen do dyspozycji pacjenta.

Rodzaje koncentratorów tlenu

Na rynku dostępne są różne rodzaje koncentratorów tlenu, które można podzielić na dwa główne typy - stacjonarne i przenośne. Koncentratory stacjonarne są większe i cięższe, co sprawia, że są idealne do użytku domowego. Zazwyczaj mają one wyższą wydajność i mogą dostarczać większą ilość tlenu na minutę. Koncentratory przenośne, jak sama nazwa wskazuje, są mniejsze i lżejsze, co pozwala na łatwe przenoszenie ich przez pacjenta. Są one idealne dla osób prowadzących aktywny tryb życia lub podróżujących. Jeśli chcemy wypożyczyć koncentrator tlenu, Gliwice to miasto, w którym skorzystamy z usług wypożyczalni takich jak Express-Med.

Wskazania do stosowania koncentratorów tlenu

Koncentratory tlenu są zalecane dla pacjentów z różnymi schorzeniami układu oddechowego, które powodują niedotlenienie organizmu. Do najczęstszych schorzeń należą przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP), śródmiąższowe choroby płuc, mukowiscydoza czy sarkoidoza. Ponadto koncentratory tlenu mogą być stosowane u pacjentów z niewydolnością serca, gdyż niedotlenienie może prowadzić do pogorszenia funkcji mięśnia sercowego.

Korzyści wynikające z korzystania z koncentratorów tlenu

Stosowanie koncentratorów tlenu przynosi wiele korzyści dla pacjentów z problemami z oddychaniem. Przede wszystkim poprawia się jakość życia pacjenta - dzięki dostarczeniu odpowiedniej ilości tlenu, osoba może oddychać swobodniej i cieszyć się większą wytrzymałością fizyczną. Ponadto koncentratory tlenu mogą pomóc w zapobieganiu powikłań związanych z niedotlenieniem, takich jak duszność, sinica czy obrzęki. Wreszcie korzystanie z koncentratorów tlenu może zmniejszyć ryzyko hospitalizacji oraz skrócić czas pobytu w szpitalu.

Bezpieczeństwo stosowania koncentratorów tlenu

Koncentratory tlenu są generalnie uważane za bezpieczne urządzenia medyczne. Jednakże, jak każde urządzenie, wymagają one odpowiedniego użytkowania i konserwacji. Ważne jest przestrzeganie zasad bezpieczeństwa, takich jak unikanie palenia papierosów czy korzystania z otwartego ognia w pobliżu koncentratora. Ponadto należy regularnie czyścić filtry powietrza oraz sprawdzać stan przewodów i akcesoriów.