Artykuł sponsorowany

Na czym polegają ustawienia systemowe realizowane na terapii online?

Na czym polegają ustawienia systemowe realizowane na terapii online?

W dobie powszechnego dostępu do Internetu i coraz większej liczby osób poszukujących wsparcia psychologicznego, terapia online zyskuje na popularności. Dzięki niej pacjenci mogą korzystać z pomocy specjalistów bez konieczności wychodzenia z domu, co jest szczególnie ważne w czasach pandemii. W jaki sposób jednak terapia online różni się od tradycyjnych spotkań z psychologiem czy psychiatrą?

Przeczytaj również: Kiedy psychoterapia jest konieczna dla zachowania zdrowia psychicznego?

Ustawienia systemowe - co to takiego?

Ustawienia systemowe to metoda pracy terapeutycznej, która opiera się na analizie relacji między poszczególnymi członkami systemu, jakim jest rodzina, grupa zawodowa czy społeczność. Terapeuta stara się zrozumieć wzorce zachowań, emocji i myśli występujące w danym systemie oraz ich wpływ na funkcjonowanie jednostki. W przypadku terapii ustawienia systemowe online są realizowane za pomocą wideokonferencji, czatów czy innych narzędzi komunikacji online, które umożliwiają prowadzenie sesji na odległość.

Korzyści płynące z ustawień systemowych w terapii online

Terapia online z użyciem ustawień systemowych może przynieść wiele korzyści zarówno dla pacjentów, jak i terapeutów. Przede wszystkim, jest to wygodne rozwiązanie dla osób, które mają trudności z dojazdem do gabinetu terapeutycznego, mieszkają w odległych miejscowościach czy mają ograniczenia ruchowe. Ponadto, terapia online pozwala na zaangażowanie w proces terapeutyczny członków rodziny czy bliskich, którzy również mogą uczestniczyć w sesjach na odległość. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie pełniejszego obrazu sytuacji oraz lepsze zrozumienie problemów i potrzeb pacjenta.

Wyzwania związane z ustawieniami systemowymi w terapii online

Mimo licznych zalet, terapia online z użyciem ustawień systemowych może również stwarzać pewne wyzwania. Po pierwsze, konieczność korzystania z technologii może być dla niektórych osób barierą, szczególnie dla starszych pacjentów czy tych mniej biegłych w obsłudze komputera czy smartfona. Po drugie, terapeuta może mieć trudności z odczytaniem niektórych sygnałów niewerbalnych czy emocji pacjenta, co może utrudnić proces terapeutyczny. Wreszcie, istnieje ryzyko problemów technicznych czy utraty łączności, które mogą wpłynąć na jakość i ciągłość terapii.

Jak przygotować się do ustawień systemowych w terapii online

Aby skorzystać z ustawień systemowych w terapii online, warto zadbać o kilka kwestii. Po pierwsze, upewnij się, że masz dostęp do stabilnego łącza internetowego oraz odpowiedniego sprzętu (komputer, tablet czy smartfon z kamerą i mikrofonem). Po drugie, wybierz odpowiednie miejsce do przeprowadzenia sesji - najlepiej spokojne, prywatne pomieszczenie, gdzie nie zostaniesz zakłócony przez hałas czy innych domowników. Po trzecie, poinformuj swoich bliskich o planowanej sesji i ustal z nimi ewentualne zasady uczestnictwa w terapii. Wreszcie, przed rozpoczęciem sesji upewnij się, że znasz zasady funkcjonowania platformy online oraz jesteś w stanie swobodnie komunikować się z terapeutą za jej pomocą.