Artykuł sponsorowany

Proces zakładania licówek – krok po kroku

Proces zakładania licówek – krok po kroku

Piękny uśmiech to nie tylko znak zdrowia, ale także klucz do sukcesu w życiu prywatnym i zawodowym. Licówki są jednym z popularnych rozwiązań w dziedzinie stomatologii estetycznej, które pozwalają na uzyskanie efektu białych i równych zębów. W artykule przedstawiamy proces zakładania licówek krok po kroku.

Jak przebiega proces zakładania licówek stomatologicznych?

Pierwszym etapem procesu zakładania licówek jest konsultacja ze specjalistą, który oceni stan zdrowia jamy ustnej pacjenta oraz przedstawi możliwości leczenia. Na podstawie szczegółowego wywiadu oraz badania stomatologicznego, lekarz dobierze odpowiedni rodzaj licówek oraz zaplanuje kolejne etapy leczenia.

Drugi etap polega na przygotowaniu zębów do założenia licówek. W zależności od rodzaju licówek, może być konieczne oszlifowanie zębów w celu uzyskania odpowiedniej grubości i kształtu. W przypadku licówek porcelanowych, usuwa się około 0,5 mm warstwy szkliwa, natomiast w przypadku licówek kompozytowych szlifowanie jest minimalne lub nie jest wymagane. Po oszlifowaniu zębów, stomatolog wykonuje precyzyjny odcisk, który posłuży do wykonania licówek w laboratorium protetycznym.

Kolejnym etapem jest wybór koloru i kształtu licówek w Łasku czy innym mieście. Stomatolog przedstawi pacjentowi próbniki z różnymi odcieniami bieli oraz omówi możliwości kształtowania licówek. Ważne jest, aby wybrać odcień, który będzie harmonijnie współgrał z naturalnym kolorem pozostałych zębów, a także z indywidualnymi cechami twarzy pacjenta. Dobrze dobrany kształt i kolor licówek pozwolą na uzyskanie estetycznego i naturalnego efektu.

Na podstawie odcisków oraz wybranego koloru i kształtu, technik dentystyczny wykonuje licówki w laboratorium protetycznym. Proces ten może trwać od kilku dni do kilku tygodni, w zależności od rodzaju licówek oraz obciążenia laboratorium. W międzyczasie pacjent nosi tymczasowe licówki, które chronią oszlifowane zęby przed uszkodzeniami oraz zapewniają estetyczny wygląd. Gdy licówki są gotowe, stomatolog umawia pacjenta na wizytę kontrolną w celu przymiarki. Jeśli konieczne są jakieś korekty, stomatolog odsyła licówki do laboratorium, gdzie są one modyfikowane.

Ostatnim etapem procesu zakładania licówek jest ich trwałe przytwierdzenie do zębów za pomocą specjalistycznych materiałów, tj. cementu dentystycznego. Stomatolog dokładnie oczyszcza powierzchnię zębów oraz licówek, a następnie nakłada na nie cement. Po nałożeniu licówek, stosuje się specjalne źródło światła, które utwardza cement i zapewnia trwałe połączenie.

Po założeniu licówek ważne jest regularne kontrolowanie stanu jamy ustnej oraz dbanie o higienę. Należy pamiętać o codziennym szczotkowaniu zębów, używaniu nici dentystycznej oraz płukaniu jamy ustnej płynem antybakteryjnym. Dzięki właściwej pielęgnacji, licówki mogą służyć pacjentowi przez wiele lat, zapewniając piękny i zdrowy uśmiech.