Artykuł sponsorowany

W jaki sposób wykonać świeczkę samodzielnie?

W jaki sposób wykonać świeczkę samodzielnie?

Wykonanie własnej świeczki to doskonały sposób na dodanie przytulności do wnętrza, a także stworzenie oryginalnego prezentu dla bliskiej osoby. Wbrew pozorom, proces ten nie jest trudny ani czasochłonny, a efekt końcowy z pewnością przyniesie wiele satysfakcji. W poniższym artykule przedstawiamy krok po kroku, jak wykonać świeczkę samodzielnie.

Jak zrobić własną świeczkę? Krok po kroku

Przede wszystkim należy zaopatrzyć się w niezbędne materiały, takie jak wosk (parafinowy, sojowy lub pszczeli), knot, barwnik oraz olejek zapachowy. Wosk można nabyć w sklepach z materiałami plastycznymi lub przez internet, a jego ilość zależy od wielkości planowanej świeczki. Knot powinien być dobrany odpowiednio do grubości świeczki. Im szersza świeczka, tym grubszy knot. Barwnik i olejek zapachowy to dodatki, które pozwolą na uzyskanie unikalnego wyglądu i zapachu świeczki.

Następnie potrzebna będzie forma do odlewania świeczki. Może to być szkło do zalewu świec, słoik, metalowa foremka czy nawet papierowe naczynie na muffinki. W środku formy umieszczamy knot, który można przykleić na dno za pomocą kleju na gorąco lub taśmy dwustronnej. Następnie knot owijamy wokół patyczka lub ołówka, który umieszczamy na brzegu formy. Pozwoli to utrzymać knot prosto podczas zastygania wosku.

Wosk należy rozpuścić w kąpieli wodnej, czyli umieścić go w metalowej lub szklanej misce, którą następnie postawimy na garnku z gotującą się wodą. Ważne jest, aby nie dopuścić do wrzenia wosku ani nie mieszać go metalowymi przedmiotami, które mogą zarysować naczynie. Gdy wosk się rozpuści, dodajemy barwnik i olejek zapachowy.

Gdy wszystkie składniki są dobrze wymieszane, należy ostrożnie przelać płynny wosk do przygotowanej formy. Warto robić to powoli, aby uniknąć powstania pęcherzyków powietrza. Po przelaniu wosku do formy, należy poczekać, aż zastygnie. Czas ten zależy od wielkości świeczki i rodzaju wosku, ale zwykle wynosi od kilku godzin do całej doby. W międzyczasie warto sprawdzić, czy knot pozostaje prosty i ewentualnie go wyprostować.

Gdy wosk całkowicie zastygnie, można usunąć świeczkę z formy. Jeśli jest to szklanka lub słoik, wystarczy zdjąć patyczek z knota i delikatnie pociągnąć za niego. Jeśli używaliśmy metalowej foremki, można spróbować delikatnie stuknąć nią o blat, aby świeczka się uwolniła. Na koniec pozostaje tylko przyciąć knot do odpowiedniej długości (około 0,5 cm) i cieszyć się własnoręcznie wykonaną, piękną i pachnącą świeczką.